Sort by

Jelmer has logged 37 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Freaks

Freaks

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
10
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Serenity

Serenity

2005
×
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hackers

Hackers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fyre

Fyre

2019
×
Edit this entry  
14
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry