Sort by

Jelmer has logged 61 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
No. 10

No. 10

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Subway

Subway

1985
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Battle

The Last Battle

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Antiporno

Antiporno

2016
×
Edit this entry  
24
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Kate

Kate

2021
×
★★
Edit this entry  
02
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★½
Edit this entry  
05
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ares

Ares

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
Edit this entry  
31
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Edit this entry  
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
03
Weekend

Weekend

1967
×
Edit this entry