Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Long Story Short

Long Story Short

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Agent Cody Banks

Agent Cody Banks

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Light & Magic

Light & Magic

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Predators

Predators

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barbie Fairytopia: Mermaidia

Barbie Fairytopia: Mermaidia

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barbie: Fairytopia

Barbie: Fairytopia

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry