Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jem

Jem

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Jem
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jem’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Nope

    Nope 2022

    ★★★★½ Watched by Jem 12 Aug 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    that child actress was eaten alive TWICE! absolutely not

  • Romy and Michele's High School Reunion

    Romy and Michele's High School Reunion 1997

    ★★★ Watched by Jem 10 Aug 2022

    ive never seen two pretty best friends

  • Agent Cody Banks

    Agent Cody Banks 2003

    ★★★½ Rewatched by Jem 06 Aug 2022

    14 year old hilary duff strutting over to the evil short king villian and plopping a deadly ice cube down his throat so he dies in terrible agony was such a slayqueen moment in girlboss history

  • Looney Tunes: Back in Action

    Looney Tunes: Back in Action 2003

    ★★★½ Rewatched by Jem 06 Aug 2022

    brendan fraser supremacy

  • Easy A

    Easy A 2010

    ★★★★★ Rewatched by Jem 06 Aug 2022

    bring back the genre of high school rom coms based on classic literature please i am begging

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    The SpongeBob SquarePants Movie 2004

    ★★★½ Rewatched by Jem 05 Aug 2022

    i love the odyssey

  • Prey

    Prey 2022

    ★★★★★ Watched by Jem 05 Aug 2022

    got em

  • Confessions of a Shopaholic

    Confessions of a Shopaholic 2009

    ★★½ Watched by Jem 04 Aug 2022

    okay but the bridesmaid dress was a travesty

  • Light & Magic

    Light & Magic 2022

    ★★★½ Watched by Jem 02 Aug 2022

    what can i say? i love to see passionate people

  • King Kong

    King Kong 2005

    ★★★★ Rewatched by Jem 02 Aug 2022

    if jack driscoll was allergic to apes, this would be just like bee movie

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc. 2001

    ★★★★½ Rewatched by Jem 31 Jul 2022

    i think id be more scared of having to sit through a standup comedy routine every time i went to sleep than being scared by a monster

  • A Cure for Wellness

    A Cure for Wellness 2016

    ★★★ Rewatched by Jem 30 Jul 2022

    how does this movie manage to show every phobia at once?

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 66

Review Tags

2
  • spookyseason2021
  • holidayseason2021
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.