Sort by

Till has logged 315 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
14
Spoiled Brats

Spoiled Brats

2021
×
½
Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
09
VOIR

VOIR

2021
×
Edit this entry  
08
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Edit this entry  
05
War and Peace

War and Peace

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
05
War and Peace, Part IV: Pierre Bezukhov

War and Peace, Part IV: Pierre Bezukhov

1967
×
Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★½
Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
Finch

Finch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
14
War and Peace, Part III: The Year 1812

War and Peace, Part III: The Year 1812

1967
×
Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
War and Peace, Part II: Natasha Rostova

War and Peace, Part II: Natasha Rostova

1965
×
Edit this entry  
06
War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

1965
×
Edit this entry  
06
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Edit this entry