Jemi has logged 223 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mother Krampus

Mother Krampus

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Krampus: The Devil Returns

Krampus: The Devil Returns

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Krampus: The Christmas Devil

Krampus: The Christmas Devil

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christopher Strong

Christopher Strong

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pariah

Pariah

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arianna

Arianna

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Countdown

Countdown

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gallows Act II

The Gallows Act II

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Uncanny Annie

Uncanny Annie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shrine

The Shrine

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry