Sort by

Jennings has logged 403 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cry_Wolf

Cry_Wolf

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dopesick

Dopesick

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Disney’s FastPass: A Complicated History

Disney’s FastPass: A Complicated History

×
Read the review Edit this entry  
27
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry