Jendewan has logged 65 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Edit this entry  
31
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★
Edit this entry  
26
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Edit this entry  
26
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★½
Edit this entry  
07
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Murder to Mercy: The Cyntoia Brown Story

Murder to Mercy: The Cyntoia Brown Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Freaks

Freaks

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Gia

Gia

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
After

After

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry