Sort by

jen has logged 185 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
21
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★½
Edit this entry  
04
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Locke

Locke

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
30
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Departure

Departure

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Freak Show

Freak Show

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry