Jenessa has logged 458 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strike!

Strike!

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Edit this entry  
27
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Night School

Night School

2018
×
Edit this entry  
26
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Slice

Slice

2018
×
Edit this entry  
25
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read prior review Edit this entry  
25
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★
Edit this entry  
25
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Replicas

Replicas

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Life Itself

Life Itself

2018
×
Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1992
×
Read the review Edit this entry  
19
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Equals

Equals

2015
×
Edit this entry  
18
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
Edit this entry  
13
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Edit this entry  
13
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
Edit this entry  
12
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
Edit this entry  
11
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry