Sort by

Jenessa has logged 362 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Paterson

Paterson

2016
×
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Report

The Report

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Little

Little

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★
Edit this entry  
12
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★★
Edit this entry  
11
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Judy

Judy

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Matinee

Matinee

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
No One Would Tell

No One Would Tell

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
17
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry