Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Color Purple

The Color Purple

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wonka

Wonka

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hackers

Hackers

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
05
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
Edit this entry  
01
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
Edit this entry  
26
The Mistle-Tones

The Mistle-Tones

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Christmas Is Canceled

Christmas Is Canceled

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
EXmas

EXmas

2023
×
★★½
Edit this entry  
25
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
25
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
A Chipmunk Christmas

A Chipmunk Christmas

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★
Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Who: The Giggle

Doctor Who: The Giggle

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Doctor Who: Wild Blue Yonder

Doctor Who: Wild Blue Yonder

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Doctor Who: The Star Beast

Doctor Who: The Star Beast

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Taylor Swift: The Eras Tour

Taylor Swift: The Eras Tour

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Merry & Gay

Merry & Gay

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Christmas at the Ranch

Christmas at the Ranch

2021
×
Edit this entry  
03
Scrooged

Scrooged

1988
×
½
Edit this entry  
03
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Velveteen Rabbit

The Velveteen Rabbit

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Edit this entry  
12
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
80 for Brady

80 for Brady

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Book Club: The Next Chapter

Book Club: The Next Chapter

2023
×
★★★½
Edit this entry  
04
NYAD

NYAD

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Burial

The Burial

2023
×
Edit this entry  
13
Elemental

Elemental

2023
×
Read the review Edit this entry