jen has logged 84 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Footloose

Footloose

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Science Fair

Science Fair

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
AlphaGo

AlphaGo

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry