• Role Models

    Role Models

    ★★★½

    I'd be psyched if he was my kid.

    ✨Paul Rudd being cute 🌠Sean William Scott being cute 🌌 everybody being collectively cute ✨

  • Run

    Run

    ★★★

    While I really wish the second half went in a different and more subtle direction, this was enjoyable and suspenseful.

  • Godzilla

    Godzilla

    I'll just add this to the list of bad movies I watched for my boyfriend.

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War

    ★★★

    I thought I would give this another chance but it still feels pretty mediocre to me...way too much exposition for not enough payoff. The major fight scenes are good but doesn't make up for all the in between.

  • There's Something in the Water

    There's Something in the Water

    ★★½

    This short documentary addresses important concerns and issues as well as displays the hypocrisy of the Trudeau government in terms of Indigenous and environmental action. However it doesn't quite go deep enough or connect to the subjects or audience as well as it could have.

  • Kingsman: The Golden Circle

    Kingsman: The Golden Circle

    ★★★½

    God bless John Denver.

  • Kingsman: The Secret Service

    Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

    🌌 BONKERS 🌌

  • Shrek 2

    Shrek 2

    ★★★★

    INSTANT SEROTONIN IN A WAY I DO NOT UNDERSTAND

  • Assassination Nation

    Assassination Nation

    ★★★½

    *A character starting to talk* :
    Me: 🤫 just kill more people and look pretty please


    🤷‍♀️ yeah pretty cringe but also fun as hell

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★

    We may be born lost, but now you are found.

    Just an excellent film.

  • Sharp Objects

    Sharp Objects

    ★★★★½

    Lately I've been leaning towards kindness.


    Love
    to see an excellent novel adapted perfectly. I was doubtful the series could live up to the book, especially when the story relies on the element of surprise. But with an excellent cast, soundtrack, and an improved ending, this definitely won me over. Full body chills and I'm playing Come Down by Sylvan Esso on repeat. This is exactly what I needed.

  • Miracle on 34th Street

    Miracle on 34th Street

    ★★★½

    Dylan McDermott SIMP 4 LIFE