Sort by

Jenna has logged 326 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
South Pacific

South Pacific

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Unsinkable Molly Brown

The Unsinkable Molly Brown

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Who Was That Lady?

Who Was That Lady?

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jerry Lewis: The Last American Clown

Jerry Lewis: The Last American Clown

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Baron's Mazurka

The Baron's Mazurka

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kin-dza-dza!

Kin-dza-dza!

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Feud

Blood Feud

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Family Diary

Family Diary

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Celebrity

Celebrity

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Damsel

Damsel

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Who's Got the Action?

Who's Got the Action?

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Izzy Gets the F*ck Across Town

Izzy Gets the F*ck Across Town

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Prisoner of Second Avenue

The Prisoner of Second Avenue

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sundowners

The Sundowners

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scents and Nonsense

Scents and Nonsense

1926
×
★★
Edit this entry  
10
Skulls and Sculls

Skulls and Sculls

1930
×
★★★
Edit this entry  
10
Slick Sleuths

Slick Sleuths

1926
×
★★
Edit this entry  
10
Springtime

Springtime

1923
×
★★
Edit this entry