Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
Edit this entry  
21
A Christmas Together With You

A Christmas Together With You

2021
×
Edit this entry  
07
The Great Man Votes

The Great Man Votes

1939
×
Edit this entry  
04
Dinner Party

Dinner Party

1997
×
Read the review Edit this entry  
04
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
Read the review Edit this entry  
02
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
Edit this entry  
23
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
Edit this entry  
12
Fire Island

Fire Island

2022
×
Edit this entry  
19
A Dog's Purpose

A Dog's Purpose

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Monsieur Le Butch

Monsieur Le Butch

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★½
Edit this entry  
25
Southern Comfort

Southern Comfort

2001
×
Edit this entry  
24
Shinjuku Boys

Shinjuku Boys

1995
×
Edit this entry  
23
No Ordinary Man

No Ordinary Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
32 Sounds

32 Sounds

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Comet Over Broadway

Comet Over Broadway

1938
×
★★
Edit this entry  
04
Women Are Like That

Women Are Like That

1938
×
★★
Edit this entry  
02
The Corn Is Green

The Corn Is Green

1945
×
★★★½
Edit this entry  
30
Christmas Eve

Christmas Eve

1947
×
★½
Edit this entry  
28
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★
Edit this entry  
18
The Misfits

The Misfits

1961
×
★½
Edit this entry  
14
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
Edit this entry  
13
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★½
Edit this entry  
01
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★½
Edit this entry  
27
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★½
Edit this entry  
20
North by Current

North by Current

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
½
Edit this entry  
29
Personal Property

Personal Property

1937
×
★½
Edit this entry  
28
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★
Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★½
Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Glass Wall

The Glass Wall

1953
×
★★½
Edit this entry  
02
Forbidden Love: The Unashamed Stories of Lesbian Lives

Forbidden Love: The Unashamed Stories of Lesbian Lives

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★½
Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★½
Edit this entry  
19
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★½
Edit this entry  
07
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Count Me In

Count Me In

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
My Name Is Nobody

My Name Is Nobody

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
'Til We Meet Again

'Til We Meet Again

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry