Highest rated films

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • North by Current

    ★★★★

  • East of Eden

    ★★★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • A Single Man

    ★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • Midnight

    ★★★★

  • To Each His Own

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★½

  • This Is Where I Leave You

    ★★★½

  • My Name Is Nobody

    ★★★½

  • Kitty

    ★★★½

  • 'Til We Meet Again

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★

  • Under the Tuscan Sun

    ★★★

  • Carrie Pilby

    ★★★

  • Remember the Night

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Royal Road

Apr 3

Last Film

Christmas Eve

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
28 films
Drama
22 films
Romance
22 films
Documentary
4 films
Action
3 films
Crime
3 films
Thriller
3 films
Adventure
3 films
Western
2 films
Music
2 films
USA
44 films
Canada
2 films
Italy
2 films
Hong Kong
1 film
Germany
1 film
China
1 film
France
1 film
English
46 films
Spanish
5 films
French
4 films
German
3 films
Italian
2 films
Russian
1 film
Swahili
1 film
Vietnamese
1 film
Cantonese
1 film
Welsh
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 12

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jenni’s most liked review

C'mon C'mon

C'mon C'mon

★★★★★

😭 - on the big screen at the Shattuck!

More reviews

Jenni’s most liked list

1985
Appropriate Behavior
AWOL

Good LGBT Films on Tubi (Free)

There are a lot of very good LGBT films available for free on Tubi (also a lot that are not so great, IMHO). Here are my top tips. These are all available as of June 2022. And as full disclosure: I confess I cheated and included my own film, The Royal Road (I do think it’s pretty good). 
tubitv.com/search/lgbt

More lists

Highs and lows

Highest Average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Ghosts of Girlfriends Past
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Deadpool
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Flowing Gold
Average weighted rating:

3.1

Films Jenni watched in 2021

  • Christmas Eve
  • A Charlie Brown Christmas
  • Remember the Night
  • The Misfits
  • The Paper Chase
  • Crazy, Stupid, Love.
  • C'mon C'mon
  • It Happened on Fifth Avenue
  • Ghosts of Girlfriends Past
  • Under the Tuscan Sun
  • A Single Man
  • The Big Steal
  • North by Current
  • The Farewell
  • Arsenic and Old Lace
  • Personal Property
  • Bluebeard's Eighth Wife
  • Charlie's Angels
  • Mean Girls
  • Clueless
  • Legally Blonde
  • Moonrise Kingdom
  • The Glass Wall
  • Forbidden Love: The Unashamed Stories of Lesbian Lives
  • Citizen Kane
  • In the Mood for Love
  • Living in Oblivion
  • Carrie Pilby
  • Count Me In
  • My Name Is Nobody
  • 'Til We Meet Again
  • Bus Stop
  • This Is Where I Leave You
  • The Bribe
  • East of Eden
  • Deadpool
  • How Green Was My Valley
  • True Confession
  • The Miracle of Morgan’s Creek
  • Kitty
  • To Each His Own
  • Midnight
  • The Great McGinty
  • Flowing Gold
  • To Be or Not to Be
  • 13 Going on 30
  • North by Northwest
  • The Royal Road

World map

Highly rated films Jenni is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Kadaisi Vivasayi
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons

Highly rated with Jenni’s friends Patron

  • Tongues Untied
  • Phantom of the Paradise
  • Palm Springs
  • Mulholland Drive
  • The Muppet Movie
  • Crimson Peak
  • Little Miss Sunshine
  • The Rocky Horror Picture Show
  • In the Mood for Love
  • Thelma & Louise
  • The Matrix
  • Bound
  • Scream
  • Fantastic Mr. Fox
  • Thief
  • Petite Maman
  • Josie and the Pussycats
  • The Royal Tenenbaums
  • Deep Cover
  • Harold and Maude
  • Shangri-La
  • Jennifer's Body
  • Speed Racer
  • Drive My Car
  • Cruising
  • Possession
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Titane
  • Minari
  • We're All Going to the World's Fair
  • Candyman
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • The Power of the Dog
  • The Matrix Resurrections
  • Encanto
  • West Side Story
  • Pleasure
  • Speed
  • Parallel Mothers
  • Memoria
  • Bo Burnham: Inside
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Halloween
  • Still Processing
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • The Matrix Reloaded
  • Pig
  • Flee
  • Spider-Man: No Way Home
  • The Green Knight
  • Fear Street: 1994
  • Censor
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • C'mon C'mon
  • Zola
  • The Human Voice
  • The Velvet Underground
  • In Front of Your Face
  • One Night in Miami...
  • Benedetta

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more