jennlapp has logged 160 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Adrift

Adrift

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Permission

Permission

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nutcracker

The Nutcracker

1993
×
Edit this entry  
04
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Waitress

Waitress

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
03
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zoe

Zoe

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Ordeal by Innocence

Ordeal by Innocence

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry