Jeremy has logged 508 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stellar

Stellar

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lullaby of the Earth

Lullaby of the Earth

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Flamarion

The Great Flamarion

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Her Socialist Smile

Her Socialist Smile

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lifeline

Lifeline

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Actresses

Actresses

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of Martial Arts

Guardians of Martial Arts

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
A Little Girl Who Did Not Believe in Santa Claus

A Little Girl Who Did Not Believe in Santa Claus

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eros Eterna

Eros Eterna

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Screwy Truant

The Screwy Truant

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mylène Farmer: California

Mylène Farmer: California

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chinese Series

Chinese Series

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fever Mounts at El Pao

Fever Mounts at El Pao

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear City

Fear City

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bagboy

Bagboy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
9 Lives of a Wet Pussycat

9 Lives of a Wet Pussycat

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Girl Is a Gun

A Girl Is a Gun

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Who Killed Who?

Who Killed Who?

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
RR

RR

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bucket

The Bucket

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Screwball Squirrel

Screwball Squirrel

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hallam Foe

Hallam Foe

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dumb-Hounded

Dumb-Hounded

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Radioactive Dreams

Radioactive Dreams

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Perils of Priscilla

The Perils of Priscilla

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Flying the Foam and Some Fancy Diving

Flying the Foam and Some Fancy Diving

1906
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Karuizawa

Lady Karuizawa

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry