Sort by

JBird has logged 535 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Peter Pan Goes Wrong

Peter Pan Goes Wrong

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol Goes Wrong

A Christmas Carol Goes Wrong

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Knight

First Knight

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yearly Departed

Yearly Departed

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jim Gaffigan: Comedy Monster

Jim Gaffigan: Comedy Monster

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mixtape

Mixtape

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Together

Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shrink Next Door

The Shrink Next Door

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bruised

Bruised

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wave

The Wave

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Encounter

Encounter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lansky

Lansky

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
How It Ends

How It Ends

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry