Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Crocodile Dundee II

Crocodile Dundee II

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Count Dracula

Count Dracula

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dirty

Dirty

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
The Father

The Father

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
kid 90

kid 90

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Edit this entry  
14
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Edit this entry  
07
Clifford

Clifford

1994
×
★★½
Edit this entry  
06
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Edit this entry  
02
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rubber Dolphin

Rubber Dolphin

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Climb

The Climb

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Fatal Glass of Beer

The Fatal Glass of Beer

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry