Jeramy Wainwright has logged 165 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
11/8/16

11/8/16

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Victor Crowley

Victor Crowley

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hatchet III

Hatchet III

2013
×
Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Note

Death Note

2017
×
★★★½
Edit this entry