Jeremy has logged 648 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shut In

Shut In

2016
×
Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The General

The General

1926
×
★★★
Edit this entry  
25
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Monkeyshines, No. 3

Monkeyshines, No. 3

1890
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monkeyshines, No. 2

Monkeyshines, No. 2

1890
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla 1985

Godzilla 1985

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Edit this entry  
23
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★
Edit this entry  
23
Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Edit this entry  
22
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Solace

Solace

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Assassin's Creed: Lineage

Assassin's Creed: Lineage

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Middle School: The Worst Years of My Life

Middle School: The Worst Years of My Life

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Stitch! The Movie

Stitch! The Movie

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spectral

Spectral

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Krisha

Krisha

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★½
Edit this entry  
12
The Jungle Book 2

The Jungle Book 2

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry