RSS feed for Jeremy

Jeremy has logged 65 entries for films during 2002.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Counsellor at Law

Counsellor at Law

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Crime of Padre Amaro

The Crime of Padre Amaro

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Body Double

Body Double

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Painted Fire

Painted Fire

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coup de Torchon

Coup de Torchon

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Angel Eyes

Angel Eyes

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alice

Alice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Begotten

Begotten

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The City of Lost Souls

The City of Lost Souls

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
CQ

CQ

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cremaster 3

Cremaster 3

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Captive

The Captive

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Atanarjuat: The Fast Runner

Atanarjuat: The Fast Runner

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Barren Illusion

Barren Illusion

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Pulse

Pulse

2001
×
★★
Read the review Edit this entry