RSS feed for Jeremy

Jeremy has logged 107 entries for films during 2009.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Precious

Precious

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mall Girls

Mall Girls

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Agora

Agora

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Survival of the Dead

Survival of the Dead

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild Grass

Wild Grass

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Accident

Accident

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ape

The Ape

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Irene

Irene

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Girl

Little Girl

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Max Manus: Man of War

Max Manus: Man of War

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
An Education

An Education

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Huacho

Huacho

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Happiest Girl in the World

The Happiest Girl in the World

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nymph

Nymph

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Garden

The Garden

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fifty Dead Men Walking

Fifty Dead Men Walking

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red

Red

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bead Game

The Bead Game

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Luck Blackie

Bad Luck Blackie

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silver Lode

Silver Lode

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manila by Night

Manila by Night

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grace

Grace

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
District 9

District 9

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cría Cuervos

Cría Cuervos

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Never Cry Wolf

Never Cry Wolf

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Might Get Loud

It Might Get Loud

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grotesque

Grotesque

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hoodoo Ann

Hoodoo Ann

1916
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry