RSS feed for Jeremy

Jeremy has logged 271 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Here Comes the Devil

Here Comes the Devil

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
After Tiller

After Tiller

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Mother of George

Mother of George

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Notebook

The Notebook

2013
×
★★
Edit this entry  
24
An Episode in the Life of an Iron Picker

An Episode in the Life of an Iron Picker

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Is Martin Bonner

This Is Martin Bonner

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Concussion 0

Concussion 0

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Philomena

Philomena

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Mountains of the Moon

Mountains of the Moon

1990
×
★★★
Edit this entry  
10
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★½
Edit this entry  
06
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Pepper's Ghost

Pepper's Ghost

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Man in Motion, 2012

Man in Motion, 2012

2013
×
★★
Edit this entry  
18
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
Double Play: James Benning and Richard Linklater

Double Play: James Benning and Richard Linklater

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry