RSS feed for Jeremy

Jeremy has logged 293 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Edit this entry  
25
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Top Five

Top Five

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★
Edit this entry  
03
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Annie

Annie

2014
×
Edit this entry  
01
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★
Edit this entry  
30
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The American Scream

The American Scream

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Jessabelle

Jessabelle

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
Edit this entry  
18
Rich Hill

Rich Hill

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bad Turn Worse

Bad Turn Worse

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
I Will Follow

I Will Follow

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blue

Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hide Your Smiling Faces

Hide Your Smiling Faces

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Captive

The Captive

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★
Edit this entry  
19
Hands on a Hard Body: The Documentary

Hands on a Hard Body: The Documentary

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Birdman

Birdman

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Fury

Fury

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Dog

The Dog

2013
×
★★
Edit this entry