RSS feed for Jeremy

Jeremy has logged 342 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Joy

Joy

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Concussion

Concussion

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Cut-Throats Nine

Cut-Throats Nine

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
The Fencer

The Fencer

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Woman in Gold

Woman in Gold

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Theeb‎‎

Theeb‎‎

2014
×
★★
Edit this entry  
04
James White

James White

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Stray Dog

Stray Dog

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Creed

Creed

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Store

The Store

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
I Smile Back

I Smile Back

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
...All the Marbles

...All the Marbles

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mediterranea

Mediterranea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rams

Rams

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
(T)ERROR

(T)ERROR

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Truth

Truth

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story

Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Extraordinary Tales

Extraordinary Tales

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Emelie

Emelie

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Circle

Circle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Woman's Tale

A Woman's Tale

1991
×
★★★
Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Edit this entry