RSS feed for Jeremy

Jeremy has logged 63 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Sandra

Sandra

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mohawk

Mohawk

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trench 11

Trench 11

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
To Live

To Live

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pack Up Your Troubles

Pack Up Your Troubles

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Died with Their Boots On

They Died with Their Boots On

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Tertium Non Datur

Tertium Non Datur

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Stray Dog

Stray Dog

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kajaki

Kajaki

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beyond Zero: 1914-1918

Beyond Zero: 1914-1918

2014
×
★★
Edit this entry  
07
Last Days in Vietnam

Last Days in Vietnam

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Fury

Fury

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Optimistic Tragedy

Optimistic Tragedy

1963
×
★★★
Edit this entry  
21
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★½
Edit this entry  
24
The Notebook

The Notebook

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Level Five

Level Five

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Men Behind the Sun

Men Behind the Sun

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Outside the Law

Outside the Law

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Armadillo

Armadillo

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Max Manus: Man of War

Max Manus: Man of War

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Flame & Citron

Flame & Citron

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sky Crawlers

The Sky Crawlers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alexandra

Alexandra

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry