RSS feed for Jeremy P.
  • Paterson

  • Hell or High Water

  • The Untamed

  • Little Sister

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★½

  • Midnight Special

    ★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

  • Certain Women

    ★★★★½

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★★

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

  • A Very Murray Christmas

    ★★★

  • April and the Extraordinary World

  • In Search of the Miraculous

  • Bandito

  • Strange Men

  • The Martian

    ★★★★

  • Where to Invade Next

    ★★★

  • Spotlight

  • Room

    ★★★★

  • Digging for Fire

    ★★★½

  • Slow Learners

  • The Lobster

    ★★★½

  • Cartel Land

  • Actor Seeks Role

  • Love

  • Sicario

    ★★★½

  • Green Room

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Meadowland

    ★★★★

  • Almost Holy

    ★★★★★

  • Slow West

  • Muck

  • Every Thing Will Be Fine

    ★★

  • Krisha

  • Take What You Can Carry

    ★★★

  • Florida Man

  • Grandma

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★

  • Entertainment

    ★★★

  • Mistress America

    ★★★

  • James White

    ★★★★

  • The End of the Tour

    ★★★★

  • Ex Machina

  • Selma

    ★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★★

  • Interstellar

  • While We're Young

    ★★★½

  • Before I Go to Sleep

  • Heaven Knows What

  • The One I Love

  • Happy Christmas

    ★★★

  • Mommy

    ★★★★

  • Lost River

    ★½

  • It Follows

    ★★★★

  • Catch Me Daddy

    ★★★★

  • Violet

  • Kumiko, the Treasure Hunter

    ★★★★

  • Low Down

    ★★

  • The Skeleton Twins

  • Whiplash

    ★★★★

  • Is the Man Who Is Tall Happy?

  • The Phone Call

    ★★★½

  • Her

    ★★★★

  • I Used to Be Darker

  • Night Moves

    ★★★½

  • Palo Alto

    ★★★½

  • Heli

  • Nebraska

  • Gregory Go Boom

  • Blue Ruin