RSS feed for Jeremy P.

Jeremy P. has written 10 reviews for films rated ★★★★ .

  • Catch Me Daddy

    Catch Me Daddy

    ★★★★

    I didn’t even know honor killing was a reality, much less a kind of tradition. This film follows Laila, a young Pakistani girl living in Scotland. Her father wants her back and she refuses to leave. He sends a group of thugs to track her down. It’s a wonderful combination of Malick-esque mood winding and the brakeneck LSD color trip of a Safdie Brothers film. I’m bummed it was never released in the US. Enjoy.

  • House

    House

    ★★★★

    For years, I've often referred to Eraserhead as "the strangest movie you'll ever see". Ladies and gentlemen, the trophy has been taken. House is a total mindfuck. It follows zero conventions. Nothing makes sense. Is this what going crazy feels like? 

    Never forget that any old cat can open a door. Only a witch cat can close a door.

  • Her

    Her

    ★★★★

    Many suspect this is Jonzes' response to Lost in Translation. Whether or not that's true, it's still checkmate.

  • Mr. Freedom

    Mr. Freedom

    ★★★★

    This perfectly hilarious and over the top satire capturing so much of what I detest about American arrogance and bravado.

  • The Martian

    The Martian

    ★★★★

    Saving Private Mann

  • Me and You and Everyone We Know

    Me and You and Everyone We Know

    ★★★★

    Back and forth forever.

  • The End of the Tour

    The End of the Tour

    ★★★★

    Just riveting. A fine portrait of Wallace and all of his idiosyncratic brilliance.

  • Meadowland

    Meadowland

    ★★★★

    Gut wrenching to watch the internal suffering in this film but well worth it. Exceptional acting and of course, beautiful cinematography. Not a bad soundtrack either. Morano proves she means business. Highly anticipating her next.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★

    For all its stylistic quirks and funky editing, I'm blown away by the scale, aesthetic, and addicting speed of this film. George Miller is mad and this is the purest proof.

  • Beginners

    Beginners

    ★★★★

    For years this near two hour film about a confused son, a perfectly quirky French girl, and their talking Jack Russell has sat in watch lists throughout various apps.

    Beginners delivers three (or four or five) very authenticity heartwarming characters struggling with very relateable love, wonder, and dread.

    This is what me reviewing a great movie looks like in 2015. It's a certain historical consciousness. Something bigger than myself.