Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Certain Women

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★★

  • Almost Holy

    ★★★★★

  • Gummo

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Mommy

    ★★★★

  • House

    ★★★★

  • Selma

    ★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★★

  • Mr. Freedom

    ★★★★

  • Catch Me Daddy

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★½

  • Ain't Them Bodies Saints

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 57 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

The Empire Strikes Back

Jan 1

Most Watched

Solaris

twice

Last Film

Muck

Dec 24

Genres, Countries & Languages

Drama
37 films
Sci Fi
12 films
Comedy
11 films
Thriller
10 films
Crime
9 films
Adventure
8 films
Documentary
6 films
Romance
5 films
Action
5 films
Fantasy
4 films
USA
36 films
UK
9 films
Germany
5 films
France
4 films
Canada
4 films
Japan
3 films
Greece
1 film
English
51 films
Spanish
5 films
French
3 films
Japanese
3 films
Russian
3 films
German
3 films
Chinese
1 film
Ukrainian
1 film
Dutch
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 119

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jeremy P.’s most liked review

Take What You Can Carry

★★★

Realism, but not the mumblecore/Duplass-esque type by any means. Young, conscious adults, confused and frustrated with the world around them seems to be Porterfield niche. One might criticize this and "I Used To Be Darker" for being devoid of any real "story" but does he owe this to us? I…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Every Thing Will Be Fine
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Strange Men

Films Jeremy P. watched in 2016

  • Muck
  • Strange Men
  • My Neighbor Totoro
  • Ponyo
  • Killing Them Softly
  • Moonlight
  • Certain Women
  • Finding Dory
  • Catch Me Daddy
  • The Skeleton Twins
  • 10 Cloverfield Lane
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Almost Holy
  • Into the Abyss
  • The Lobster
  • Ivan's Childhood
  • Gummo
  • Every Thing Will Be Fine
  • Brick
  • Stranger Than Paradise
  • Midnight Special
  • Take Shelter
  • House
  • Zootopia
  • Solaris
  • Spotlight
  • Green Room
  • Hail, Caesar!
  • Paris, Texas
  • Bandito
  • Cartel Land
  • Restrepo
  • Pitch Black Heist
  • Slow West
  • Taxi Driver
  • Gregory Go Boom
  • Grandma
  • Slow Learners
  • Children of Men
  • 102 Minutes That Changed America
  • Take What You Can Carry
  • Safe
  • Moon
  • Solaris
  • Alice in the Cities
  • Mistress America
  • Her
  • Mr. Freedom
  • The Tree of Life
  • The Martian
  • Mommy
  • Selma
  • A Most Violent Year
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back

World Map

Highly rated films Jeremy P. is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Brazilian Holocaust
  • Martírio
  • Arrival

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more