Highest rated films

  • The Little Hours

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★

  • Coco

    ★★★½

  • The Beguiled

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★★

  • The Black Power Mixtape 1967-1975

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • James White

    ★★★★

  • Be Kind Rewind

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Rogue One: A Star Wars Story

Jan 1

Last Film

Star Wars: The Last Jedi

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Sci Fi
5 films
Action
5 films
Comedy
5 films
Crime
5 films
Adventure
4 films
Documentary
4 films
Fantasy
3 films
Western
2 films
Family
2 films
USA
24 films
France
3 films
UK
3 films
Canada
2 films
Sweden
1 film
Belgium
1 film
Spain
1 film
English
27 films
French
6 films
German
3 films
Italian
3 films
Spanish
2 films
Swedish
2 films
Korean
1 film
Arabic
1 film
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 100

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Jeremy P.’s most liked review

20th Century Women

★★★★★

"So what was the fight about?"

"Clitoral stimulation."

"Now, why would you need to fight about that?"

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

13th
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Song to Song
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

For Ellen
Average weighted rating:

3.1

Films Jeremy P. watched in 2017

  • Star Wars: The Last Jedi
  • Good Time
  • Coco
  • Okja
  • Where the Wild Things Are
  • Where to Invade Next
  • Song to Song
  • I Am Not Your Negro
  • The Black Power Mixtape 1967-1975
  • Dunkirk
  • The Beguiled
  • The Little Hours
  • Colossal
  • 20th Century Women
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Moonlight
  • Little Sister
  • Titanic
  • Be Kind Rewind
  • 13th
  • James White
  • For Ellen
  • Hell or High Water
  • Krisha
  • Léon: The Professional
  • Trainspotting
  • Rogue One: A Star Wars Story

World Map

Highly rated films Jeremy P. is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more