Highest rated films

  • mid90s

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • The Comedy

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 13 Films watched
  • 1.1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

The Florida Project

Mar 1

Last Film

The Ballad of Buster Scruggs

Nov 28

Genres, Countries & Languages

Drama
8 films
Comedy
6 films
Fantasy
2 films
Documentary
2 films
Mystery
1 film
Romance
1 film
Sci Fi
1 film
Thriller
1 film
Adventure
1 film
Western
1 film
USA
13 films
Germany
1 film
UK
1 film
English
13 films
Japanese
1 film
Portuguese
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 35

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Won't You Be My Neighbor?
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Comedy
Average weighted rating:

3.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Comedy
Average weighted rating:

3.3

Films Jeremy P. watched in 2018

  • The Ballad of Buster Scruggs
  • mid90s
  • Get Out
  • Eighth Grade
  • Sorry to Bother You
  • Isle of Dogs
  • Won't You Be My Neighbor?
  • The Comedy
  • American Movie
  • A Ghost Story
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Lady Bird
  • The Florida Project

World Map

Highly rated films Jeremy P. is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more