Sort by

Jeremy has logged 102 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry