Sort by

Jeremy has logged 133 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saved!

Saved!

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Judge

The Judge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Like Jazz

Blue Like Jazz

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hercules

Hercules

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Noah

Noah

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
10
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry