RSS feed for Jericho

Jericho has logged 60 entries for films during April 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sleepless Night

Sleepless Night

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The People vs. George Lucas

The People vs. George Lucas

2010
×
★★
Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Goldfoot and the Girl Bombs

Dr. Goldfoot and the Girl Bombs

1966
×
★★½
Edit this entry  
29
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Billy Budd

Billy Budd

1962
×
★★
Edit this entry  
24
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
★½
Read prior review Edit this entry  
21
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Think Like a Man

Think Like a Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Quo Vadis

Quo Vadis

1951
×
★★
Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Lockout

Lockout

2012
×
½
Edit this entry  
15
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bedazzled

Bedazzled

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Blackboard Jungle

Blackboard Jungle

1955
×
★★★
Edit this entry  
13
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★½
Edit this entry  
09
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rampart

Rampart

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
What's Up, Tiger Lily?

What's Up, Tiger Lily?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kill the Irishman

Kill the Irishman

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Point Blank

Point Blank

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bubble

Bubble

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thin Ice

Thin Ice

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry