RSS feed for Jermaine

Jermaine has logged 93 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Noriko's Dinner Table

Noriko's Dinner Table

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
2.0

2.0

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Furie

Furie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kabir Singh

Kabir Singh

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Money

Money

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
G Affairs

G Affairs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Long Live the King

Long Live the King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mirai

Mirai

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Baazaar

Baazaar

2018
×
★½
Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Kriti

Kriti

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sea Fog

Sea Fog

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
My Ordinary Love Story

My Ordinary Love Story

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Black Godfather

The Black Godfather

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Super Deluxe

Super Deluxe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Manhunt

Manhunt

2017
×
★½
Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
★★
Edit this entry  
26
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kalank

Kalank

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★
Edit this entry