Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • The Great Hack

    ★★★★

  • Furie

    ★★★★

  • The Black Godfather

    ★★★★

  • Kabir Singh

    ★★★★

  • Petta

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • The Host

    ★★★★★

  • One Cut of the Dead

    ★★★★★

  • Cure

    ★★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★½

  • Pigs and Battleships

    ★★★★½

  • G Affairs

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • Female Prisoner #701: Scorpion

    ★★★★

  • Us and Them

    ★★★★

  • Matangi / Maya / M.I.A.

    ★★★★

  • Noriko's Dinner Table

    ★★★★

  • The Whispering Star

    ★★★★

  • Animal World

    ★★★★

  • Wet Woman in the Wind

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 93 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Matangi / Maya / M.I.A.

Jan 6

Last Film

Noriko's Dinner Table

Dec 19

Genres, Countries & Languages

Drama
50 films
Crime
30 films
Action
30 films
Thriller
28 films
Comedy
21 films
Documentary
10 films
Horror
10 films
Romance
10 films
Mystery
8 films
Sci Fi
8 films
USA
34 films
Japan
23 films
South Korea
15 films
India
11 films
UK
8 films
China
7 films
Hong Kong
3 films
Canada
3 films
Taiwan
2 films
Australia
1 film
English
48 films
Japanese
28 films
Korean
18 films
Chinese
13 films
Spanish
10 films
Hindi
10 films
French
5 films
Russian
5 films
Tamil
4 films
Indonesian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 66

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jermaine’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Trap
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Kriti
Average weighted rating:

3.4

Films Jermaine watched in 2019

  • Noriko's Dinner Table
  • Cities of Last Things
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • 2.0
  • Fighting with My Family
  • Furie
  • Kabir Singh
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Money
  • The Laundromat
  • Dolemite Is My Name
  • G Affairs
  • Long Live the King
  • The Forest of Love
  • Joker
  • Wet Season
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Sicario
  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable
  • Mirai
  • The Gangster, the Cop, the Devil
  • Baazaar
  • The Host
  • Knock Down the House
  • Kriti
  • Death by Hanging
  • Hustlers
  • Pigs and Battleships
  • Sea Fog
  • The Last Stand
  • Parasite
  • American Made
  • The Whispering Star
  • It Chapter Two
  • Oldboy
  • The Wandering Earth
  • Pulse
  • My Ordinary Love Story
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Black Godfather
  • Super Deluxe
  • One Cut of the Dead
  • Snowpiercer
  • Cure
  • Manhunt
  • Vice
  • The Great Hack
  • Kalank
  • Thirst
  • The Favourite
  • Shaft
  • Ajin: Demi-Human
  • The Handmaiden
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • Bombay Talkies
  • Glass
  • Freddie Mercury: The Great Pretender
  • Wet Woman in the Wind
  • Pataakha
  • Always Be My Maybe
  • Gilsoddeum
  • The Trap
  • Crazy Rich Asians
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Spy Gone North
  • Lust Stories
  • The Night Comes for Us
  • Petta
  • The Third Murder
  • Velvet Buzzsaw
  • Illang: The Wolf Brigade
  • Us
  • High Society
  • Lala Pipo: A Lot of People
  • Female Prisoner #701: Scorpion
  • David Bowie: Five Years
  • David Bowie: The Last Five Years
  • The Drug King
  • Us and Them
  • David Bowie: Finding Fame
  • Andhadhun
  • Green Book
  • After the Screaming Stops
  • The Scythian Lamb
  • Tremble All You Want
  • Polar
  • Animal World
  • The Great Wall
  • The Sion Sono
  • Along with the Gods: The Two Worlds
  • Bleach
  • Matangi / Maya / M.I.A.

World Map

Highly rated films Jermaine is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more