Sort by

JERRlCA has logged 118 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moving Takahashi

Moving Takahashi

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Free World

The Free World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
This Means War

This Means War

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
Edit this entry  
02
Outside In

Outside In

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Yellow Birds

The Yellow Birds

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Entertainment

Entertainment

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Detour

Detour

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
All Summers End

All Summers End

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Age Out

Age Out

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
Read the review Edit this entry