Sort by

olvre has logged 345 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
½
Read prior review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman: Death in the Family

Batman: Death in the Family

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
½
Edit this entry  
23
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Hands of Stone

Hands of Stone

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
½
Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
Read prior review Edit this entry  
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★½
Edit this entry  
10
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Melancholia

Melancholia

2011
×
Read prior review Edit this entry  
09
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry