Sort by

Jessica has logged 132 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Expedition Happiness

Expedition Happiness

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Momentum Generation

Momentum Generation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Garden State

Garden State

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oceans

Oceans

2009
×
Edit this entry  
08
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sarah Cooper: Everything's Fine

Sarah Cooper: Everything's Fine

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Another Cinderella Story

Another Cinderella Story

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twitches

Twitches

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry