jess has logged 309 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Edit this entry  
27
Stay

Stay

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

2015
×
Edit this entry  
21
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Big

Big

1988
×
★★
Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Slacker

Slacker

1990
×
Edit this entry  
28
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Locke

Locke

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
Read prior review Edit this entry  
05
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry