Sort by

jess has logged 32 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buried

Buried

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mammal

Mammal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
½
Edit this entry  
27
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
Edit this entry  
23
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Please Stand By

Please Stand By

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ransom

Ransom

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Edit this entry  
06
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Pirates of Somalia

The Pirates of Somalia

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Landline

Landline

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry