Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
jess

jess

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for jess
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • jess’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Mamma Mia!

    Mamma Mia! 2008

    ★★★★★ Rewatched by jess 31 May 2022

    gaslighting my boyfriend into giving this a 10/10, as god intended

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro 1988

    ★★★★★ Rewatched by jess 01 May 2022

    you ever just cry because something is so pure 🥹

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★★½ Rewatched by jess 30 Mar 2022

    this is so much better than dune and licorice pizza I won’t be taking any further comments

  • Dune

    Dune 2021

    ★★★ Watched by jess 26 Mar 2022

    like the mouse! and timmy

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob 2021

    ★★★★½ Watched by jess 28 Jan 2022

    would lay my life on the line for hunter schafer

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★★★ Watched by jess 22 Jan 2022

    they’ve known each other A DAY??

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth 2021

    ★★★★ Watched by jess 16 Jan 2022

    where was this when I was an english major

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★½ Watched by jess 07 Jan 2022

    the sing street stan in me jumped out when ferdia walsh-peelo appeared

  • Good Time

    Good Time 2017

    ★★★★ Rewatched by jess 01 Jan 2022

    it is not a good time

  • Brother Bear

    Brother Bear 2003

    ★★★ Watched by jess 01 Jan 2022

    i love bears

  • The Florida Project

    The Florida Project 2017

    ★★★★★ Rewatched by jess 30 Dec 2021

    working with kids has made me appreciate this movie even more, I will never stop loving it ❤️

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon 2021

    ★★★★★ Watched by jess 04 Dec 2021

    so pure and human, I was tearing up the whole time. love when kids are portrayed as actual people and given a voice

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 21

Review Tags

27
  • w/ jack
  • with dad
  • library rental
  • theaters
  • watched alone
  • owned
  • with justin
  • with jack
  • with kat
  • netflix
  • w/ matt
  • cinema arts centre
  • terror train 2020
  • alamo drafthouse
  • amazon prime
  • amc a list
  • coming-of-age
  • film class
  • need to rewatch
  • w/ frank
  • with bro
  • a24
  • criterion
  • cult cafe
  • new fave
  • online
  • personal
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro