Jesse_Wroe has logged 472 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★
Edit this entry  
29
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wind and the Lion

The Wind and the Lion

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Songs From the North

Songs From the North

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Laura

Laura

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Moving

Moving

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
18
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
Symptoms

Symptoms

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Other Hell

The Other Hell

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I, Madman

I, Madman

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Atman

Atman

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everything Visible Is Empty

Everything Visible Is Empty

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Expansion

Expansion

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Metastasis

Metastasis

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ecstasis

Ecstasis

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Song of Stone

The Song of Stone

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Weavers of Nishijin

The Weavers of Nishijin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Two in the Wave

Two in the Wave

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Tokyo Mighty Guy

The Tokyo Mighty Guy

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
The Lift

The Lift

1983
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
09
Under Electric Clouds

Under Electric Clouds

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Rambling Guitarist

The Rambling Guitarist

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Red Pier

Red Pier

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The X from Outer Space

The X from Outer Space

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Voice Without a Shadow

Voice Without a Shadow

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
1990: The Bronx Warriors

1990: The Bronx Warriors

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Won't Come Back

I Won't Come Back

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Killers

Killers

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★★
Edit this entry