Jesse_Wroe has logged 64 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Anabasis of May and Fusako Shigenobu, Masao Adachi, and 27 Years Without Images

The Anabasis of May and Fusako Shigenobu, Masao Adachi, and 27 Years Without Images

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Three Resurrected Drunkards

Three Resurrected Drunkards

1968
×
★★★½
Edit this entry  
29
Woman of the Lake

Woman of the Lake

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Fishy Story

A Fishy Story

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Macabre

Macabre

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Baby Blood

Baby Blood

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Maléfique

Maléfique

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Samurai

The Samurai

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Some Kind of Beautiful

Some Kind of Beautiful

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
No End

No End

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Curtains

Curtains

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Suckling

The Suckling

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Curse

The Curse

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stressed to Kill

Stressed to Kill

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Venus on the Half-Shell

Venus on the Half-Shell

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Rites

Love Rites

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Behind Convent Walls

Behind Convent Walls

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Edit this entry  
16
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sing a Song of Sex

Sing a Song of Sex

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
14
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roar

Roar

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Black Magic

Black Magic

1975
×
★★★½
Edit this entry  
09
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★½
Read the review Edit this entry