Jesse_Wroe has logged 636 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Mad Ghoul

The Mad Ghoul

1943
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fanatic

Fanatic

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Desecration

Desecration

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
How to Make a Doll

How to Make a Doll

1968
×
★★
Edit this entry  
26
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Schlock

Schlock

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
Flesh and Bullets

Flesh and Bullets

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
Love Me Deadly

Love Me Deadly

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hang Up

The Hang Up

1969
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ferat Vampire

Ferat Vampire

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Deserter

The Deserter

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Splatter University

Splatter University

1984
×
★★½
Edit this entry  
19
Disconnected

Disconnected

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Inheritors

The Inheritors

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Kafti ekdikisis

Kafti ekdikisis

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lovers Beyond Time

Lovers Beyond Time

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fascination

Fascination

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
18
There's Nothing Out There

There's Nothing Out There

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sleepwalker

Sleepwalker

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Pets

Pets

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rapture

Rapture

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Female Yakuza Tale

Female Yakuza Tale

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Killing Kind

The Killing Kind

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shot

Shot

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Oleanna

Oleanna

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dangerous Seductress

Dangerous Seductress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★★
Edit this entry  
05
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sudden Fury

Sudden Fury

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
02
One on Top of the Other

One on Top of the Other

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Madness of Youth

The Madness of Youth

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
Conflagration

Conflagration

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★
Edit this entry