Jesse_Wroe has logged 52 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
Id

Id

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Silenced

The Silenced

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Decent Woman

A Decent Woman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In Between Days

In Between Days

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gothic

Gothic

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The New Land

The New Land

1972
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★
Edit this entry  
16
The Structure of Crystals

The Structure of Crystals

1969
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
15
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Heroic Purgatory

Heroic Purgatory

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Zigeunerweisen

Zigeunerweisen

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Check to the Queen

Check to the Queen

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Climber

The Climber

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Spectre Is Haunting Europe

A Spectre Is Haunting Europe

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

1973
×
★★½
Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Rats: Night of Terror

Rats: Night of Terror

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★
Edit this entry  
02
Seven Deaths in the Cat's Eye

Seven Deaths in the Cat's Eye

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry