Jesse_Wroe has logged 407 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Cry of a Prostitute

Cry of a Prostitute

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
Honor and Glory

Honor and Glory

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
Patrick Still Lives!

Patrick Still Lives!

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
Patrick

Patrick

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Robotrix

Robotrix

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
Neon City

Neon City

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lake of Death

Lake of Death

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Love Obsession

Love Obsession

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
Cuties

Cuties

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Necromancer

Necromancer

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
Island of Blood

Island of Blood

1982
×
★★★
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Celluloid Nightmares

Celluloid Nightmares

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tough Guys Don't Dance

Tough Guys Don't Dance

1987
×
★★
Edit this entry  
09
The House of Clocks

The House of Clocks

1989
×
★★½
Edit this entry  
08
Cemetery of Terror

Cemetery of Terror

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scream for Help

Scream for Help

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Appointment

The Appointment

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
Picasso Trigger

Picasso Trigger

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Vice and Virtue

Vice and Virtue

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Demonwarp

Demonwarp

1988
×
★½
Edit this entry  
29
Cruel Jaws

Cruel Jaws

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
Heavenly Bodies

Heavenly Bodies

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boar

Boar

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
The Furies

The Furies

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Night Angel

Night Angel

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Diary of a Deadbeat: The Story of Jim VanBebber

Diary of a Deadbeat: The Story of Jim VanBebber

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Violence in a Women's Prison

Violence in a Women's Prison

1982
×
★★
Edit this entry  
25
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Vampira

Vampira

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Best Friends

Best Friends

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Alphabet City

Alphabet City

1984
×
★★½
Edit this entry  
24
Lisa

Lisa

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Angel III: The Final Chapter

Angel III: The Final Chapter

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Caniba

Caniba

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tenement

Tenement

1985
×
★★★
Edit this entry  
21
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Brutal

Brutal

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Long Arm of the Law

Long Arm of the Law

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
Clownhouse

Clownhouse

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sorceress

Sorceress

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Striptease

Striptease

1996
×
★★★
Edit this entry